Προκήρυξη ακαδημαϊκού έτους 2017-18

Submitted by admin on Fri, 04/07/2017 - 13:02

Το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών δέχεται αιτήσεις υποψηφίων σπουδαστών για το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) «Αλγόριθμοι, Λογική και Διακριτά Μαθηματικά», το οποίο λειτουργεί με συνεργασία των παρακάτω Τμημάτων και Σχολών:

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών:

• Τμήμα Μαθηματικών
  • Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο:

• Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών
  • Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

Στο Δ.Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι των Σχολών και Τμημάτων που συμμετέχουν σε αυτό, καθώς και όλων των Τμημάτων Μαθηματικών, Πληροφορικής και Μηχανικών Υπολογιστών των Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών Τμημάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι άλλων Τμημάτων Σχολών Θετικών Επιστημών και Πολυτεχνικών Σχολών της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, σύμφωνα με την παρ. 1, άρθ. 4 του Ν. 3685/2008. Επίσης γίνονται δεκτές προς εξέταση και αιτήσεις υποψηφιότητας κατόχων τίτλων σπουδών λοιπών Σχολών, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 12, άρθ. 5 του Ν. 2916/2001.

Πληροφορίες δίνονται από τη Γραμματεία του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (κτίρια Πληροφορικής, Πανεπιστημιούπολη, Ιλίσια, τηλέφωνο 210 7275192, κα. Παλάσκα), στην οποία και θα υποβάλλονται οι σχετικές αιτήσεις κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από 11.00 π.μ. ως 14.00μ.μ.

Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές κατά το διάστημα από 7 Απριλίου έως 12 Μαΐου 2017 και θα συνοδεύονται από τα ακόλουθα δικαιολογητικά: (1) Αίτηση, (2) Τίτλοι σπουδών, (3) Αναγνώριση ΔOATAΠ (όπου απαιτείται), (4) Αναλυτική βαθμολογία, (5) Βιογραφικό σημείωμα, (6) Δύο συστατικές επιστολές, (7) Αποδεικτικά γνώσης ξένων γλωσσών, (8) Αποδεικτικά ερευνητικών δραστηριοτήτων, (9) δύο φωτογραφίες.

Ανακοίνωση μαθήματος «Λογική»

Submitted by admin on Thu, 02/09/2017 - 22:17

Οι φοιτητές που θα παρακολουθήσουν το μεταπτυχιακό μάθημα «Λογική» πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ  να εγγραφούν στο  μάθημα

«Μαθηματική Λογική (μεταπτυχιακό μάθημα) MATH 348»

στο η-τάξη του ΕΚΠΑ και να φροντίσουν να έχουν καταγεγραμμένη  ισχύουσα ηλεκτρονική διεύθυνση.

Η εγγραφή στο η-τάξη του ΕΚΠΑ προϋποθέτει εγγραφή στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΚΠΑ.

Συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα:

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα που θα δηλώσετε στην αίτηση είναι:

- Για τους φοιτητές της ΘΚ του ΠΜΣ του Τμ. Μαθηματικών: ΠΜΣ από το Τμ. Μαθηματικών >  ΠΜΣ Μαθηματικών >  Κατεύθυνση ΘΜ

- Για τους φοιτητές του ΜΠΛΑ: ΠΜΣ από το Τμ. Μαθηματικών > ΠΜΣ Λογική & Θεωρία  Αλγορίθμων  & Υπολογισμού.

- Για τους φοιτητές του ΑΛΜΑ: ΠΜΣ από το ΤΠΤ > ΠΜΣ  Αλγόριθμοι, Λογική & Διακριτά  Μαθηματικά.

Στη συνέχεια  πρέπει να σφραγίσετε την αίτηση στην αντίστοιχη γραμματεία και να τη στείλετε ηλεκτρονικά σαρωμένη ή τηλεομοιοτυπικά στο ΚΛΕΙΔΙ.

Λ. Κυρούσης

Αλλαγή έναρξης του μαθήματος «Λογική»

Submitted by admin on Tue, 01/24/2017 - 13:38

Οι παραδόσεις του μεταπτυχιακού μαθήματος «Λογική» θα αρχίσουν την Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017,  στην αίθουσα Α31 του κτιρίου Μαθηματικών.

Οδηγίες για πρόσβαση στο κτίριο Μαθηματικών εδώ και την  αίθουσα Α31  εδώ  (τελευταία γραμμή αριστερά).

Η παρουσία στις παραδόσεις είναι απαραίτητη.

Λ. Κυρούσης

Ομιλία Σεμιναρίου ΜΠΛΑ/ΑΛΜΑ

Submitted by admin on Tue, 01/10/2017 - 15:42

Ομιλητής: Κωνσταντίνος Τσαπρούνης (Τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, Πανεπιστήμιο Κρήτης)

Title: Αξιώματα μεγάλων πληθαρίθμων

Ημερομηνία: Τετάρτη 11/01/2017, 16:00-17:00

Αίθουσα: A22, Τμήμα Μαθηματικών, ΕΚΠΑ

Περίληψη

Το αξιωματικό σύστημα της ZFC συνολοθεωρίας, όπως αυτό διαμορφώθηκε κατά τον προηγούμενο αιώνα, αποτελεί, κατά γενική ομολογία, την τρέχουσα θεμελίωση των μαθηματικών. Ωστόσο, παρά την εκφραστική και αποδεικτική ισχύ αυτού του συστήματος, είναι πλέον γνωστό πως πολλά μαθηματικά προβλήματα, από διάφορα πεδία των μαθηματικών, είναι (αποδεδειγμένα) ανεξάρτητα από τα αξιώματα της ZFC.

Προς την κατεύθυνση της περαιτέρω ενίσχυσης αυτής της βασικής θεωρίας, μία κυρίαρχη κατηγορία (επιπλέον) αξιωμάτων είναι τα αξιώματα μεγάλων πληθαρίθμων, τα οποία έχουν μελετηθεί εντατικά και εκτενώς κατά τις τελευταίες δεκαετίες. Τα αξιώματα αυτά, σε γενικές γραμμές, διατείνονται την ύπαρξη ολοένα και ισχυρότερων (ως προς τις ιδιότητες που ικανοποιούν) άπειρων συνόλων, δημιουργώντας έτσι μία ιεραρχία ισχυρών υποθέσεων που επεκτείνει τη ZFC.

Σε αυτήν τη διάλεξη θα παρουσιαστούν (κάποια από) τα αξιώματα μεγάλων πληθαρίθμων, θα υπογραμμιστεί η (πολύ χρήσιμη και) ισχυρή ανακλαστική τους φύση, ενώ θα αναφερθούν και μερικές συνδέσεις τους με, καθώς και εφαρμογές τους σε, άλλα μαθηματικά πεδία.