Απώλεια του ομότιμου καθηγητή Αθανασίου Τσαρπαλιά

Submitted by admin on Tue, 04/06/2019 - 21:06

Το μέλη του ΑΛΜΑ εκφράζουν την οδύνη τους για την αιφνίδια απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή του Τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης του Τμήματος Μαθηματικών του ΕΚΠΑ Αθανασίου Τσαρπαλιά και εκφράζουν θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Ο Καθηγητής Α. Τσαρπαλιάς γεννήθηκε το 1948. Έλαβε το πτυχίο του από το Τμήμα Μαθηματικών του ΕΚΠΑ το 1972 και το διδακτορικό δίπλωμα  από τη Φυσικομαθηματική Σχολή το 1978.

Διετέλεσε μέλος ΔΕΠ του Τμήματος Μαθηματικών από το 1979, έως τη συνταξιοδότησή του το 2015.

Δημιούργησε υψηλής ποιότητας και διεθνώς αναγνωρισμένο ερευνητικό έργο. Υπήρξε πολύ καλός και αφοσιωμένος δάσκαλος, που δίδαξε σχεδόν όλα τα μαθήματα του τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης, ενώ είχε σημαντική συμβολή στη διαμόρφωση του διαπανεπιστημιακού μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών «Λογική και Θεωρία Αλγορίθμων και Υπολογισμού».

Υπήρξε διδάσκων στο ΑΛΜΑ τα ακαδημαϊκά έτη 2016-2017 και 2017-2018.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεστεί την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019 ώρα 11.30 π.μ. στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καισαριανής. Η ταφή θα γίνει στη γενέτειρά του, στην Κλεπά Ναυπακτίας.